Co jest najważniejsze przy wyborze strugarki czterostronnej? Jakie paramenty świadczą o wydajności? – czytaj.
Strugarki czterostronne, w tych czasach, to bardzo często podstawowe wyposażenie zakładów stolarskich i ciągłych linii produkcyjnych. Ta zaawansowana maszyna pozwala na znaczne zwiększenie wydajności pracy oraz, dzięki swej znacznej precyzji, oszczędności surowca wykorzystywanego do produkcji. Cykl obróbki pozwala zaprogramować cięcie tak, aby materiał obrabiany był jednocześnie w 4 płaszczyznach, a dodatkowe wrzeciono uniwersalne, pozwala na nadawanie dowolnych kształtów, dzięki jego zakresowi 360 stopni. To wyjątkowa wygoda, komfort i dokładność pracy, zwłaszcza w miejscach gdzie liczy się najwyższa powtarzalność i szczegółowość wykonywanych elementów. Materiał po obróbce w strugarce czterostronnej najczęściej nie wymaga żadnej dodatkowej pracy, jego dokładność oraz poziom wygładzenia jest tak wysoki, iż może być kierowany bezpośrednio do sprzedaży.
Cała praca odbywa się na stole roboczym, w którym umieszone są walce posuwu oraz wrzeciona. Stół zawsze musi być ciężki oraz solidnie i stabilne wykonany, aby niwelować drgania maszyny podczas pracy oraz zapewniać bezpieczeństwo pracownika. W zależności od wybranego modelu, ilość wrzecion może być różna, warto jednak zainwestować w te strugarki czterostronne, które mają ich co najmniej sześć + jedno wrzeciono uniwersalne, które pozwala na nadawanie dowolnych kształtów obrabianego materiału, dzięki kącie obrotu 360 st. Walce posuwu muszą mieć odpowiedni docisk pneumatyczny, które gwarantuje precyzję cięcia i nadanie pożądanych wymiarów. Istotne jest też zaawansowanie technologiczne maszyny, czyli elektronika. Wysokiej jakości komputer to w tych czasach podstawa szybkiej, jakościowej i bezpiecznej pracy.
Przy tak zaawansowanej maszynie jak strugarka czterostronna, żaden z elementów odpowiednio nie spełni swojej funkcji, bez wystarczającej mocy silnika. To serce całej maszyny. Odpowiada za prędkość posuwu materiału, prędkość obrotu wrzecion, osobno dla wrzeciona górnego i dolnego, prawego i lewego oraz uniwersalnego. Pozwala na zachowanie jak najdłużej żywotności strugarki. Silnik należy odpowiednio dobrać do obrabianego materiału oraz jego początkowych wymiarów i wagi. Inny wymagany jest do obróbki drewna mokrego, z kolei inny wybierzemy przy produkcji mebli lub podłogowych desek.
Nieważne co może zadeklarować oferta, wszelkie parametry, nawet najbardziej wyśrubowane, mogą okazać się mrzonką lub być bardzo awaryjne jeśli nie wybierzemy odpowiedniego producenta. Za solidnym mechanizmem, zawsze stać musi solidna i godna zaufania firma. Winter Holztechnik to niemiecka marka obecna niemal na wszystkich kontynentach od 25 lat. To oferta ponad 300 różnych rodzajów maszyn stolarskich, stale udoskonalana pod względem jakości, bezpieczeństwa i wydajności w naszym specjalistycznym parku technologicznym. W ramach zakupu masz pewność co do łatwego i sprawnego montażu, szkolenia, serwisu czy konserwacji. Do tego przy zakupie nowej strugarki dostajesz 5 lat pełnej gwarancji oraz doskonałe warunki leasingu bądź kredytowania. Winter – znalazłeś czego szukałeś!