Strugarki czterostronne – podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas użytkowania maszyny

14.10.2020

Strugarki czterostronne – podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas użytkowania maszyny

Podstawowe zasady pracy ze strugarką czterostronną | stosowanie zasad BHP przy pracy ze strugarką do drewna | Pracuj sprawnie i bezpiecznie!

Pierwszy kontakt ze strugarką – jak zacząć pracę?

Z roku na rok strugarki czterostronne stają się coraz bardziej wielofunkcyjne, niezawodne i prostsze w obsłudze. Jest to zasługa ilości producentów obecnych na rynku oraz ich zaawansowanych badań technologicznych, co wpływa na szybki rozwój tych urządzeń. Przy tak znaczących ułatwieniach w obsłudze i pracy maszyny, często można zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i procedurach BHP, do których trzeba zawsze się stosować podczas pracy przy obróbce drewna.

Tak skomplikowana i złożona maszyna jak strugarka czterostronna oraz jej modułowy charakter, sprawia, iż na wiele elementów i konfiguracji trzeba zwrócić uwagę zamian rozpoczniemy pracę ciągłą. Start pracy maszyny, odpowiedni dobór mocy silnika do obrabianego materiału, wysokość stołu, wrzecion i wałów, ssanie i odwirowywanie, precyzyjne ustawienie w zakładzie stolarskim: odległość od innych maszyn i ścian, wszystko to wpływa na codzienną wydajność i bezpieczeństwo pracy. Złe ustawienie nawet pojedynczego z tych elementów, może negatywnie wpłynąć na wszystkie pozostałe i ostatecznie rozregulować lub uszkodzić cały sprzęt.

Sugeruje się jak najlepsze zapoznanie z instrukcją obsługi i BHP, dla każdego modelu strugarki czterostronnej osobno, a jeśli to możliwe, dodatkowa konsultację z doświadczonym specjalistą w zakresie maszyn do czterostronne obróbki drewna. Odpowiednia konfiguracja i eksploatacja maszyny, to również pewność zachowania pełnego i niezmienionego okresu gwarancji, w przypadku jakiejkolwiek awarii czy serwisu w przyszłości.

Podstawowe zasady pracy ze strugarką do drewna – pracuj bezpiecznie!

Niewłaściwe użytkowanie może uszkodzić zarówno Ciebie, jak i sprzęt na jakim pracujesz. Po uprzednim przeczytaniu instrukcji, upewnić się dokładnie, że zrozumiałeś i zaznajomiłeś się ze wszystkimi jej elementami.

  • Odpowiednio ustaw maszynę, tak by jej obsługa umożliwiała przyjęcie bezpiecznej pozycji, zarówno w trakcie pracy ciągłej, jak i w razie awarii. W trakcie awarii może dojść do niekontrolowanego i gwałtownego wyrzutu obrabianego materiału (drewna, deski, itp.). Ustaw maszynę tak, aby w takiej sytuacji uniknąć ewentualnego zderzenia.
  • Miejsce musi być dobrze doświetlone, światłem dziennym lub sztucznym.
  • Sprawdź ustawienie wysokości wałów prowadzących, aby mieć pewność co do właściwego posuwu materiału.
  • Nigdy nie kładź rąk, narzędzi, ani innych przedmiotów na stole podawczym, na obudowie lub pod maszyną.
  • Nigdy nie otwieraj pokrywy strugarki, zanim nie będziesz miał pewności, że wrzeciona całkowicie się zatrzymały.
  • Odpowiednio zabezpiecz kabel zasilający maszyny, tak aby uniknąć możliwego zaczepienia czy potknięcia podczas pracy.
  • W trakcie pracy przy obróbce drewna zawsze stosuj strój roboczy, przed wszystkim, okulary, słuchawki i rękawice ochronne – każdorazowo, nawet podczas krótkotrwałego kontaktu z maszyną. Może to uratować Twoje zdrowie, a nawet życie.

Praca ciągła ze strugarką czterostronną – pielęgnacja, konserwacja i naprawa.

Pamiętaj! Nie modyfikuj dowolnie, ani nie przebudowuj samemu strugarki czterostronnej. Wszelkie możliwe modyfikacje i konfiguracje, w pełni bezpieczne dla pracownika i maszyny, są ujęte w instrukcji obsługi. W przypadku naruszenia zapisów instrukcji oraz zasad BHP, możesz stracić posiadaną gwarancję (5 lat) lub trwale uszkodzić strugarkę. Wtedy (indywidualnie) będziesz musiał ponieść całkowite koszty naprawy, transportu oraz konsekwencje długiego czasu unieruchomienia maszyny. Do strugarek producenta Winter Holztechnik, zawsze stosuj oryginalne części zamienne, zamienniki mogą okazać się nieoptymalne co do parametrów pracy maszyny i doprowadzić do awarii. W przypadku naprawy, konwersacji lub serwisu maszyny stolarskiej Winter – zawsze masz możliwość sprawnego kontaktu osobistego z naszymi specjalistami na terenie całej Polski lub konsultacji telefonicznych. Pamiętaj, jesteśmy po to by ułatwić Ci pracę, w razie potrzeby, jesteśmy do Twojej dyspozycji. [LINK].

Śledź regularnie nasze wpisy, aby dowiedzieć się więcej na temat eksploatacji i konserwacji strugarek czterostronnych Winter Holztechnik.